Holandia 1975 bb

1976-2-19 Polska U-20 - ZSRR U-20 0-1

iran flag

W lutym 1976 r. reprezentacja Polski „Orląt” U-20 wzięła udział w egzotycznym III międzynarodowym turnieju w Iranie. Pomimo, że biało-czerwoni pojechali w eksperymentalnym składzie, składającym się z zawodników grających ze sobą po raz pierwszy i bez wcześniejszych zajęć treningowych, to w pierwszym meczu sprawili ogromną niespodziankę remisując z faworyzowaną Brazylią 0-0. Kolejnym przeciwnikiem reprezentacji Polski była drużyna Związku Radzieckiego. Tym razem szkoleniowiec Marian Szczechowicz ustawił drużynę bardziej ofensywnie, bo w ataku oprócz duetu zawodników Stoczniowca Gdańsk Andrzeja Stolca i Krzysztofa Adamczyka wystąpił Janusz Baran – snajper Stali Stalowa Wola.

Mecz rozegrany w Sziraz okazał się być znacznie słabszym występem niż premiera z Brazylią, toteż młodzi Polacy przegrali 0-1 tracąc bramkę jeszcze w pierwszej połowie spotkania. Trener Marian Szczechowicz nie był zadowolony z wyniku. – „Chcąc walczyć o bardziej eksponowane wyniki trzeba się do startu specjalnie przygotować jak uczynili to piłkarze ZSRR, Węgrzy czy gospodarze. Tymczasem my pojechaliśmy tam zupełnie nieprzygotowani w środku przerwy ligowej. W tej fazie sezonu nasi piłkarze dysponując niezłą wytrzymałością, razili niedostatecznym ograniem meczowym. Stąd mnóstwo niecelnych podań, strat spowodowanych trudnościami w opanowaniu piłki. Skalę trudności zwiększyło nierówne boisko” – przyznał szkoleniowiec dla Sportu.