Holandia 1975 bb

1981-7-22 SV Darmstadt 08 - Polska 1-3

W spotkaniu z SV Darmstadt 08 jedną z bramek zdobył Włodzimierz Smolarek (w bialej koszulce). Fot. AF SportW spotkaniu z SV Darmstadt 08 jedną z bramek zdobył Włodzimierz Smolarek (w bialej koszulce). Fot. Archiwum

Podczas 10-dniowego zgrupowania w RFN w lipcu 1981 r. reprezentacja Polski rozegrała aż sześć sparingów! Pierwszy z mistrzem Turcji zakończył się planowanym zwycięstwem 2-0. Kolejny przeciwnik, pomimo że był to mało znany SV Darmstadt 98, stanowił poważniejsze wyzwanie niż Trabzonspor, który został wywalony za burtę pucharów przez naszego mistrza - Szombierki Bytom. Nasi zawodnicy w planach mieli jeszcze mecz z Fenerbahce Stambuł, ale rozmowy zakończyły się fiaskiem, stąd później rozegrali drugi mecz  z Trabzonsporem.

Przypomnijmy, że selekcjoner Antoni Piechniczek i jego asystent Bogusław Hajdas wraz z piłkarzami przebywali w ośrodku Sonne Posi w miejscowości Murrhardt, a więc dokładnie w tym samym miejscu, gdzie przebywała drużyna Kazimierza Górskiego podczas  mundialu w 1974 r. Trenerzy i zawodnicy chcieli więc powtórzyć zwycięską passę biało-czerwonych sprzed siedmiu lat. Mecze z niemieckimi drużynami były etapem przygotowań do wrześniowego pojedynku Polska – RFN, który miał zostać rozegrany na Stadionie Śląskim.

Mecz z beniaminkiem Bundesligi został rozegrany 22 lipca. Spotkanie to wygrali Polacy 3-1 po dwóch bramkach Andrzeja Iwana i jednej Włodzimierza Smolarka.  – „Początek spotkania nie był pomyślny dla naszego zespołu. Gospodarze ruszyli do ataku i w 18 min. zdobyli prowadzenie ze strzału Colleta – z wolnego egzekwowanego z 18 m. Utrata bramki poderwała nasz zespół do bardziej zdecydowanych ataków i w 40 min. Andrzej Iwan zdobył wyrównującą bramkę. 5 min. po przerwie prowadzenie objęła drużyna polska, a tym razem celnym strzałem popisał się Włodzimierz Smolarek. Zwycięstwo naszego zespołu przypieczętował tuż przed gwizdkiem sędziego Andrzej Iwan, zdobywając trzecią bramkę” – relacjonował Sport.  – „Spotkanie z zespołem Darmstadt było o wiele ciekawsze i szczególnie w drugiej połowie bardziej dojrzałe pod względem taktycznym. Nasi piłkarze kontrolowali przebieg wydarzeń. W końcówce dysponowali jeszcze sporym zapasem sił o czym najlepiej świadczy trzecia bramka zdobyta przez Iwana w ostatniej minucie” – powiedział Antoni Piechniczek.

Dokumentacja meczowa

Mecz nieoficjalny:

22 lipca 1981, Darmstadt (Böllenfalltor), mecz towarzyski

SV Darmstadt 98 – Polska 1-3 (1-1)

1-0 – Rudolf Collet (18), 1-1 – Andrzej Iwan (40), 1-2 – Włodzimierz Smolarek (50), 1-3 – Andrzej Iwan (90)

Widzów: 5 000

Polska: Piotr Mowlik (1951, Lech Poznań) – Marek Dziuba (1955, ŁKS Łódź), Władysław Żmuda (1954, Widzew Łódź), Paweł Janas (1953, Legia Warszawa), Jan Jałocha (1957, Wisła Kraków) – Kazimierz Buda (1960, Stal Mielec) (80. Krzysztof Kajrys, 1959, Ruch Chorzów), Janusz Kupcewicz (1955, Arka Gdynia), Roman Wójcicki (1958, Śląsk Wrocław) – Andrzej Iwan (1959, Wisła Kraków), Roman Ogaza (1952, Szombierki Bytom), Włodzimierz Smolarek (1957, Widzew Łódź). Selekcjoner: Antoni Piechniczek