Holandia 1975 bb

1978-2-15 Al-Kuwejt - Polska 1-3

Andrzej Iwan (na zdjęciu w jednym z meczów reprezentacji) rozegrał bardzo dobre zawody przeciwko AC-Kuwejt strzelając dwie bramki. Fot. Archiwum redakcjiAndrzej Iwan (na zdjęciu w jednym z meczów reprezentacji) rozegrał bardzo dobre zawody przeciwko AC-Kuwejt, któremu strzelił dwie bramki. Fot. Archiwum redakcj

Zakończyła się „wakacyjna” przygoda reprezentacji Polski nad Adriatykiem. 14 lutego 1978 r. reprezentacja odleciała do Kuwejtu w celu rozegrania dwóch towarzyskich spotkań z miejscowymi klubami. PZPN otrzymał za ten wyjazd znaczną sumę pieniędzy. Wcześniej piłkarze zaszczepili się na ospę! Co ciekawe, w momencie odlotu biało-czerwoni nie wiedzieli z kim przyjdzie im stanąć do zawodów, nie wiedziała tego nawet organizująca wyjazd jugosłowiańska firma „Centroturistu”.

Jacek Gmoch był bardzo zadowolony z okresu przygotowawczego w dzisiejszej Chorwacji i w bojowym nastawieniu wsiadł do samolotu w Belgradzie zmierzającego do stolicy Kuwejtu. – „Jestem szczęśliwy, bo udało nam się zbudować wytrzymałość i siłę. Nie zmarnowaliśmy ani jednej godziny. Dodam z miejsca, wykonaliśmy przynajmniej o 30 procent intensywniejszej pracy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wszyscy piłkarze wykonali ciężką harówkę” – powiedział selekcjoner.

Al-Kuwejt i Al-Arabi uchodziły za najbardziej utytułowane zespoły w Kuwejcie. W momencie, kiedy podejmowały reprezentację Polski zajmowały pierwszą i drugą lokatę w Kuwejt Premier League. Tamtejsza liga istniała od sezonu 1961/62 i pierwszym mistrzem został zespół Al-Arabi. Al-Kuwejt (obecnie nazywa się Kuwejt Sporting Club) to obecnie 15-krotny mistrz kraju, który w 1978 r. mógł pochwalić się pięcioma tytułami mistrzowskimi, które zdobył w 1965, 1968, 1972, 1974 i 1977 r. W sezonie 1977/78 pierwszy rywal Polaków zajął trzecie miejsce w lidze, by w kolejnym wywalczył już mistrzostwo. Co interesujące, zespół Al-Kuwejt miał takie same barwy jak Polacy, czyli grał na biało-czerwono.

Pierwszy mecz odbył się zaledwie kilka godzin po przylocie. Piłkarzom towarzyszyło nie tylko zmęczenie, ale też wysoka temperatura sięgająca 25 stopni powyżej zera.  – „W przeciwieństwie jednak do dwóch sprawdzianów w Jugosławii, zawodnicy poczuli się jak na naszych stadionach. Wśród 10 000 widzów, blisko tysiąc stanowili… Polacy! Ich obecność akcentowały barwne transparenty i gromkie sto lat witające zespół” – relacjonował na łamach Sportu kierownik wyprawy Henryk Loska.

Polacy niesieni żywiołowym dopingiem biało-czerwonych kibiców rozpoczęli grę z dużym animuszem i już w 5 min. zdobyli pierwszą bramkę. Dośrodkowanie Grzegorza Laty „spadło” wprost pod nogi Andrzeja Iwana, który strzelił nie do obrony. Radość Polaków trwała krótko, bo gospodarze zdołali wyrównać. Jednak jak relacjonował Henryk Loska, dalsza część meczu przebiegała już wyłącznie pod dyktando naszych zawodników, którzy jeszcze w pierwszej połowie uzyskali dwa kolejne trafienia. Najpierw Grzegorz Lato uderzył piłkę mocno, została ona sparowana przez kuwejckiego bramkarza, na szczęście z dobitką zdążył napastnik Wisły Kraków. Rezultat meczu po szybkim kontrataku i indywidualnej akcji prawą stroną ustalił nasz król strzelców mistrzostw świata z 1974 r. – „Podopieczni Jacka Gmocha grali ekonomicznie, szanowali piłkę, co dyktowała także potrzeba w walce z szybkimi, wybieganymi przeciwnikami. Mimo to nadal mieli inicjatywę, dużo i często strzelali, ale bramkarz gospodarzy grał bez zarzutu. Z powodzeniem obronił bomby Wojciecha Tyca i Andrzeja Szarmacha, chroniąc swój zespół od wyższej porażki” – dodał Henryk Loska.

Dokumentacja meczowa

Mecz nieoficjalny:

15 luty 1978, Kaifan (Kuwejt, Al-Kuwait Sport Club Stadium), mecz towarzyski

Al-Kuwejt – Polska 1-3 (1-3)

0-1 – Andrzej Iwan (5), 1-1 – (?), 1-2 – Andrzej Iwan (?), 1-3 – Grzegorz Lato (?)

Widzów: 10 000

Polska: Jan Tomaszewski (1948, ŁKS Łódź) (46. Zygmunt Kukla, 1948, Stal Mielec) – Stanisław Sobczyński (1951, Legia Warszawa), Antoni Szymanowski (1951, Wisła Kraków), Władysław Żmuda (1954, Śląsk Wrocław) (46. Jerzy Gorgoń, 1949, Górnik Zabrze), Henryk Maculewicz, 1950, Wisła Kraków) – Janusz Kupcewicz (1955, Arka Gdynia) (46. Henryk Kasperczak, 1946, Stal Mielec), Zbigniew Boniek (1956, Widzew Łódź) (46. Wojciech Tyc, 1950, Odra Opole), Adam Nawałka (1957, Wisła Kraków) – Grzegorz Lato (1950, Stal Mielec), Andrzej Iwan (1959, Wisła Kraków) (46. Andrzej Szarmach, 1950, Stal Mielec), Marek Kusto (1954, Legia Warszawa). Selekcjoner: Jacek Gmoch

SOCIAL MEDIA

1978-2-15 Al-Kuwejt - Polska 1-3